Stour Descent 2017 – Summary

Another very successful ‘Stour Descent’ thanks to so many SVCC members!

Yet again I received many compliments from competitors at the end of yesterday’s race leaving me feeling both proud and humble!

  

This year members went well ‘above and beyond’ to ensure that we provided competitors with a course that was both exciting to paddle but also safe – Ron with his tractor that’s even older than him, Jules leaping head first into the banks of decaying reeds whilst the male members of the clean-up crew looked on somewhat shame-faced and many others you know who you are- thank you.

And then we had Ray and his team- Carol, Rachel, SARAH (lest I forget), Charlotte and Jackie- all overseen by Jess registering competitors at Sturminster Mill whilst Paul controlled the traffic, thank you.
Paul and Nick sent competitors on their way before journeying down to the finish to join Austen, Richard- and his friends – and yet again Ray. 

Here times were kept and processed in an efficient manner- we’ll forget the

odd hiccup- so thank you. Thank you Tia and Haidee for also helping out at the finish.

Thanks also to Ado and Marcel, our camera crew- their efforts have added yet another dimension to the race and is already proving to be very popular. Thanks to Terry Mullen for sharing his photos from Hammon weir.

  

And finally, thank you Marshalls- Callum, Matt, Grant, David, Pete, Rob, Tim, Simon, Sam, Josh, John, Ron- and this team the ‘Pig’- Ben, Lewis, the other Ben, Jules, William, Brian and Charles.

Keep paddling!

Stour Descent 2017 – Hamoon weir photos

Big thank you to Terry Mullen, for the amazing shots from Hamoon weir yesterday. This is just a missing piece of puzzle as we didn’t manage to get on time from Start line to Hamoon.

Below is just “teaser” of  what you can find HERE

Stour Descent 2017 – Results

Rank CATEGORY NAME TIME
1 K 1 Touring Male Junior 25A – Tom Holland 2:19:29
2 K 1 Touring Male Junior 24B – Joe Dodds 2:21:13
3 K 1 Touring Male Junior 22B – Arron Lennard 2:27:11
4 K 1 Touring Male Junior 22C – Toby Evans 2:27:27
5 K 1 Touring Male Junior 27C – Rory Anderson 2:31:09
6 K 1 Touring Male Junior 24C – Jamie Russell 2:36:34
7 K 1 Touring Male Junior 23A – Michael Preston 2:39:32
8 K 1 Touring Male Junior 23B – Alistair Brown 2:56:03
9 K 1 Touring Male Junior 27A – Jonathan Cox 3:17:10
         
1 K 1 Touring Male Senior 24A – John Dyke 2:23:50
         
1 K 1 Touring Male Veteran 26A – Victor Copeland 2:23:20
2 K 1 Touring Male Veteran 26C – Tony Smith 2:27:53
3 K 1 Touring Male Veteran 23C – Richard Davis 2:32:25
4 K 1 Touring Male Veteran 27B – Allen Westerby 2:36:59
5 K 1 Touring Male Veteran 22A – Tim Spring 2:51:30
6 K 1 Touring Male Veteran 21B – Mike Smith 3:06:09
7 K 1 Touring Male Veteran 25B – Alan Kerridge 3:07:43
8 K 1 Touring Male Veteran 28A – David Macbeth 3:14:40
         
1 K 1 Racing Male Junior 37A – James Lewin 2:01:52
         
1 K 1 Racing Male Senior 38A – Phillip Pearse 1:51:23
2 K 1 Racing Male Senior 37B – Tom Dawson 1:54:48
3 K 1 Racing Male Senior 36C – Harry Armytage 2:15:27
4 K 1 Racing Male Senior 25C – Jonathan Tye 2:15:39
         
1 K 1 Racing Male Veteran 36A – Paul Kingman 1:54:57
2 K 1 Racing Male Veteran 26B – Andy Coomes 2:10:40
3 K 1 Racing Male Veteran 36B – Mark Rainsley 2:12:57
4 K 1 Racing Male Veteran 37C – Jerry Conway 2:13:17
         
1 K 1 Touring Female Veteran 21C – Zoe Cox 2:52:06
2 K 1 Touring Female Veteran 21A – Andie Smith 3:06:38
         
1 K 2 Touring Male Senior 53C – Orfeas Tsouroplis 2:56:16
         
1 K 2 Touring Male Veteran 31A – Gary Jone & Garrick Smith 3:10:33
         
1 K 2 Racing Male Junior 51B – Freddie Brown & Matthew Hinves 1:58:51
2 K 2 Racing Male Junior 50C – Toby Kerby & Archie O-Shaughnessy 2:14:12
3 K 2 Racing Male Junior 50B – Minglin Li & Ollie Stewart 2:21:14
4 K 2 Racing Male Junior 51A – Will Emerson & Finn Wylie 2:39:21
         
1 K 2 Racing Male Senior 54A – Michael Wright & Tristram Turner 2:00:31
         
1 K 2 Racing Male Veteran 49C – Richard Lewis & Callum Gingell 1:46:48
2 K 2 Racing Male Veteran 52B – Andy Blow & David Blow 1:48:42
3 K 2 Racing Male Veteran 48C – Richard Kent & James Hinves 1:57:48
4 K 2 Racing Male Veteran 53A – Fred Taylor & Christopher Marett 2:00:16
5 K 2 Racing Male Veteran 46A – Simon Kay & John Kavanagh 2:10:44
6 K 2 Racing Male Veteran 46B – David Seward & Ian Martin 2:11:44
7 K 2 Racing Male Veteran 49B – Selwyn Richards & Thomas Richards 2:11:48
8 K 2 Racing Male Veteran 48A – Max Woods & Ben Mason 2:17:01
9 K 2 Racing Male Veteran 47A – Stephen Bourne & James Bourne 2:29:03
         
1 K 2 Touring Female Veteran 31C – Lisa Davis & Jenny Sinclair 2:50:18
         
1 K 2 Racing Female Senior 48B – Charlotte Creamer & Katy Dixon 2:31:38
         
1 K 2 Touring Mix Veteran 31B – Mike Rogers & Sue Wynn 2:31:31
         
1 K 2 Racing Mix Junior 50A – Felix Hawkings & Lula Petch 2:21:32
         
1 K 2 Racing Mix Veteran 47B – James Treadgold & Shirley Keeron 2:01:43
2 K 2 Racing Mix Veteran 52A – Louise Henry & Chris Lay 2:08:52
3 K 2 Racing Mix Veteran 47C – Lucy Cottrell & Peter Maycock 2:12:10
4 K 2 Racing Mix Veteran 53B – Emma Desborough & Enda Ryan 2:12:46
5 K 2 Racing Mix Veteran 49A – Sharon Cruse & Mark Spruce 2:13:58
6 K 2 Racing Mix Veteran 46C – Jon Boakes & Anabel Boakes 2:19:59
7 K 2 Racing Mix Veteran 51C – Jose Guerra & Mia Rushen 2:42:42
         
1 C 1 Male Veteran 11B – Ross Pearton 2:20:34
2 C 1 Male Veteran 11C – Phil Brown 3:03:31
3 C 1 Male Veteran 11A – Peter Bryan 4:04:30
         
1 C 2 Male Senior 18B – Tom Fryer & James Prowse 2:08:12
         
1 C 2 Male Veteran 19B – Tim Fuggle & Paul Stenning 2:10:44
2 C 2 Male Veteran 18C – David Fryer & Mike Thornton 2:11:15
3 C 2 Male Veteran 17C – Richard Parrott & Claude Bailey 2:11:27
4 C 2 Male Veteran 17B – Tom Barnard & Lyndon White 2:20:28
5 C 2 Male Veteran 15B – Stephen Windmill & Angus Fitchet 2:29:51
6 C 2 Male Veteran 14A – Mike Carson & Dan Alder 2:31:36
7 C 2 Male Veteran 14C – Scott McEleney & Steve McEleney 2:37:50
8 C 2 Male Veteran 14B – Barnet Healey & Richard Fisher 2:50:21
9 C 2 Male Veteran 16A – Hew Marsden & Bill Richmond 2:56:27
10 C 2 Male Veteran 15A – Mike Habberfield & Nigel Eldred 3:17:45
11 C 2 Male Veteran 19A – Ian Hughes & Graham Norman 3:27:12
         
1 C 2 Mix Veteran 17A – Gary Corr & Ginette Corr 2:28:55
2 C 2 Mix Veteran 19C – Jason Klug-Horsnell & Katja Klug-Horsnell 2:38:19
3 C 2 Mix Veteran 16C – Peter Hobby & Jenny Dennet 3:02:07
4 C 2 Mix Veteran 15C – Mathew Harris & Lorna Harris 3:05:32
5 C 2 Mix Veteran 16B – Jen John-Chuan & Dan Bownds 3:11:37
6 C 2 Mix Veteran 18A – John Holland & Sally Holland 3:21:25
         
1 Slalom 1 Male Junior 06A – Paddy Wilkins 3:14:31
         
1 Slalom 1 Male Senior 07A – Conor Ruckman 2:50:21
2 Slalom 1 Male Senior 06C – Henry Tauton 3:13:54
         
1 Slalom 1 Female Veteran 06B – Susan Templeton 2:50:23
         
1 SUP 1 Male Senior 02A – Russel Farrington 3:06:06
         
1 SUP 1 Male Veteran 02B – Mark Bickford 3:06:26
2 SUP 1 Male Veteran 01C – Chris Turner 3:41:05
3 SUP 1 Male Veteran 02C – Duane Aubrey 3:47:52
         
1 SUP 1 Female Veteran 01B – Emily Oldridge 4:16:15
2 SUP 1 Female Veteran 01A – Lynn Boakes 4:16:15

If you’ll find any errors in results table please let us know.

Thanks

Christmas party 2017

A big big SVCC ‘THANK YOU’ to Matt for once again organising our Christmas Party and with the support of Sous Chef Spurty thank you too delivering another excellent feast.

I’m led to believe that when it was getting hot in the kitchen Carol showed them some of her holiday snaps taken in environments even hotter- not sure if this helped but thank you to ‘Judith’!

And even in his absence Austen was able to make us all smile with his ‘Face Mats’.

There wasn’t a lot of water around so Saturday saw most of us swimming in Cardiff – well most of those who made it down to the Principality whilst the teenagers paddled and showed how it should be done.

Sunday saw some enjoy the scenery that envelops the River Usk while Julian and Elliot ensured that Simon, Lewis, Spurty and Tony ‘got down and dirty’!

Yes, borrowing down in the nether regions of the Brecon Becons we went Caving and not only discovered what a Blouder Ruckle is but wriggled, twisted, crawled and slid until we had navigated one an episode never to be forgotten so a big thank you to the Herbert-Smiths.
Oh and everybody who was there give yourselves a pat on the back for making it such a great weekend hopefully the pictures will tell the story, however if you want to discover what happened down there in ‘them there’ caves then you’ll have to ask those who were there!

The latest clubs and centres news from British Canoeing

From BCU newsletter:

Welcome to your new look Club and Centre Update! We have taken on board feedback and added new regular sections which we hope you will find useful. If you have any feedback, comments or suggestions for content you would like to see please get in touch with the communications team by emailing mediaenquiries@britishcanoeing.org.uk

As this is a long update your email provider may clip some of the information, please ensure you scroll to the bottom of the email and click ‘view entire message’ or follow the link at the top to view in your browser in order to see regional updates, safeguarding information and more about the British Canoeing reward scheme.

Continue reading “The latest clubs and centres news from British Canoeing”